JAK PIĆ ZIELONĄ HERBATĘ MATCHA? 30 DNIOWE WYZWANIE I 12 KORZYŚCI DLA ZDROWIA.


Czym właściwie jest matcha?


Matcha na zimno w szklance

Matcha są to bardzo drobno zmielone liście zielonej herbaty.Zielona herbata zanim stanie się tym wartościowym proszkiem jest uprawiana w bardzo specyficzny sposób. Jej rozwój jest spowolniony poprzez chronienie jej przed słońcem przez co najmniej 3-4 tygodnie. Następnie liście są zbierane, suszone i mielone na drobny proszekMatcha pochodzi z Chin w Japonii została spopularyzowana dzięki buddyjskim mnichom.


Jakie składniki odżywcze zawiera matcha?


Matcha jest skarbnicą witamin, minerałów i antyoksydantów.


Zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, C, E i K oraz chrom, cynk, selen, żelazo i magnez. Jest też bogata w błonnik pokarmowy.


Największą zaletą są jednak antyoksydanty, które spowolniają procesy starzenia komórek. Matcha zawiera ich nawet 3 razy więcej niż tradycyjna zielona herbata.


Do jednego z głównych składników możemy zaliczyć też kofeinę, która razem z teiną pomoże nam zachować czujność i energię. Matcha jest bardzo dobrym zamiennikiem kawy.Wartości odżywcze w 1gr herbaty matcha


Jak przygotować herbatę matcha?


Sposobów na przygotowanie tego pysznego napoju jest bardzo wiele.1. Tradycyjna matcha bez dodatków:


- 250 ml wody

- 2 łyżeczki proszku matcha


Zagotuj wodę, daj jej 2-3 minuty na lekkie przestygnięcie.

Wsyp matchę do kubka i zalej około 50 ml wody i energicznie mieszaj - tradycyjnie robi się do bambusowym mieszadełkiem- ale jak nie mamy to nie wyczarujemy :) można więc wymieszać np drewnianą łyżką.


Gdy proszek się rozpuści dolewamy resztę wody i voila!


2. Koktajl z matchą


Do przygotowania tego koktajlu będziesz potrzebować:

- Kubek mleka migdałowego (lub ryżowego) - ważne matcha nie reaguje zbyt dobrze z wapniem zawartym w mleku krowim

- 2 łyżeczki proszku matcha

- banan

- pół awokado


Wszystkie składniki wkładamy to blendera i miksujemy do uzyskania jednolitego koloru.


3. Matcha latte (latte na gorąco)


Zaczynamy jak pierwszy przepis, tylko zamiast wody stosujemy mleko roślinne (np migdałowe czy ryżowe) wlewamy małą część energicznie mieszamy i dodajemy resztę podgrzanego mleka.


4. Matcha iced-latte (latte na zimno)


Znów zaczynamy od podstaw. Tym razem zalewamy odrobiną gorącego mleka a póżniej dolewamy chłodne mleko i dodajemy kostki lodu.Matcha ma bardzo specyficzny smak, albo się go kocha, albo nieznosi. Jeżeli napoje są dla Ciebie za gorzkie możesz odrobinę posłodzić je np. syropem klonowym. Jako zagorzała przeciwniczka cukru odradzam go całkowicie.