INTERMITTENT FASTING - CZYLI POST PRZERYWANY. TYGODNIOWE WYZWANIE I OPINIA.


Uwaga: Przed zastosowaniem jakiegokolwiek postu skonsultuj się z lekarzem. Może on być niebezpieczny dla osób z niedowagą, biorącym leki, z zaburzeniami odżywania, dzieci i kobiet karmiących i w ciąży.


Czym jest post przerywany?

Post przerywany polega na powstrzymywaniu się od jedzenia określonych godzinach.

Najpopularniejszy post to 8-16.


Oznacza to, że jemy od 8 do 16 a od 16 do 8 pościmy.Skąd się wziął pomysł na post przerywany i jakie mogą być jego korzyści?


Pomysł wziął się z... historii. Nasi prehistoryczni przodkowie najczęściej jedli raz dziennie.

Trzy posiłki dziennie zostały spopularyzowane dopiero w 18 wieku.


Co więcej większość religii również nakazuje post - Ramadan w Islamie, Wielki Posts w Chrześcijaństwie czy Yom Kippur w Judaizmie.


Wiemy więc, że idea poszczenia nie jest nowa. Jednak czy świadome powstrzymywanie się od jedzenia jest zdrowe?


Według badań świadome poszczenie wspomaga walkę z chorobami cywilizacyjnymi, wspomaga metabolizm oraz pomaga w utracie wagi.


Jak przygotować się do czasowego poszczenia?


Przede wszystkim nie jedzmy na zapas przed dniem rozpoczęcia postu. Niestety, wiele osób w tym ja mamy tendencje do "ostatniej wieczerzy" przed podjęciem jakichkolwiek wyzwań.


Niestety takie objedzenie się dzień przed może spowodować, że pierwszy dzień postu będzie trudniejszy niż byśmy chcieli.


Najlepiej już dzień przed nieco zluzować z objadaniem.


Zastanówmy się jaka wersja postu będzie dla nas najlepsza?

Jeżeli chcemy jeść śniadanie około godziny 9 to najlepszy będzie post 9 - 17.


Jeżeli wstajemy o 5tej rano- to lepiej będzie zjeść koło 6 i rozpocząć post po 14.


Najważniejsze żeby zachować 8 godzin jedzenia i 16 godzin postu. Dobrą wiadomością oczywiście jest to, że przez większość post będziemy spać.


Polecam też powiedzieć znajomym, rodzinie o naszych zamiarach. Wtedy unikniemy zdziwienia gdy odmówimy kolacji czy wieczornych wyjść do restauracji.Polecam też nastawić sobie budzik- na godzinę o której zaczynamy post. Czasami naprawdę łatwo jest przegapić moment przejścia w post.Dla osób, które dopiero zaczynają dobrym pomysłem może być także zaczęcie od 1-2 dni w tygodniu. I później zwiększania, aż do całkowitego przejścia na czasowe poszczenie.


Czy w 8 godzinnym okresie jedzenia można jeść co tylko chcemy?


To jest właśnie jedna z pułapek. Kiedy tłumaczymy swoje złe odżywanie i nieodpowiednie nawyki tym, że i tak za kilka godzin będziemy pościć.


Jeżeli masz ochotę na coś niezdrowego- polecam wybrać jedną małą rzecz i zjeść ją w pierwszej połowie cyklu.


Najlepiej byłoby oczywiście odrzucić niezdrowe przekąski i postarać się, żeby pokarmy, które jemy w ciągu dnia były wartościowe.


Właściwie powinno być nam łatwiej jeść pełnowartościowe posiłki. Dlaczego? Ponieważ większość osób, które stosuje ten sposób odżywania będzie jeść- 2-3 posiłki dziennie.

Dużo łatwiej jest nam skomponować 2-3 zdrowe posiłki niż 6 posiłków, które będziemy jeść co 2-3 godziny.


Gdy pierwszy raz przeprowadzałam post przerywany to bardzo spowolniłam sobie metabolizm- było to spowodowane właśnie objadaniem się cały dzień smakołykami (przetworzoną żywnością) a później "głodowaniem".

Przy tym wyzwaniu wzięłam się porządnie za odżywanie i wybieranie zdrowych i nieprzetworzonych produktów.Czy przerywany post pomaga w zrzuceniu wagi?


Tak, przede wszystkim z dwóch powodów:


1. Gdy jemy nasze ciało potrzebuje około 3-5 godzin na strawienie pokarmu. W tym czasie poziom insuliny jest podwyższony- co utrudnia spalanie tłuszczu. </