7 DNI BEZ NARZEKANIA+ 7 SPOSOBÓW NA POZYTYWNIEJSZE ŻYCIE


Wyzwanie może wydać się co najmniej dziwne. Nasz naród znany jest z tego, że uwielbia narzekać. A to za zimno, a z to za gorąco, a to za głośno, a to za cicho.

Zawsze znajdzie się powód do niezadowolenia.


Dlaczego tak właściwie narzekamy?


Głównie ponieważ jesteśmy smutni, zdenerwowani, potrzebujemy czyjejś uwagi, albo znajdujemy się w kręgach, które uwielbiają prześcigiwać się w grze "kto ma gorzej".Przerwy w pracy - narzekanie, powrót do domu - narzekanie.


Czasem możemy sobie zdać sprawę, że większość dnia tak naprawdę skupiamy się tylko na niekorzystnych stronach życia czy konkretnych sytuacji. Każdy dzień to lawina negatywnych myśli i widzenia sytuacji w niekorzystnych barwach.Postanowiłam więc, przez ten tydzień skupiać się tylko na pozytywnych aspektach.

Docenić to co mam i cieszyć się z każdego dnia. Brzmi to może nazbyt banalnie, ale nasze szczęście tkwi w naszej głowie.


Bardzo dobry nawykiem jest prowadzenie dzienniczka wdzięczności.

Opiszę to w następnym wpisie.


Kiedyś prowadziłam taki dziennik i naprawdę pomógł mi dostrzeć ile dobrego dzieje się dookoła mnie każdego dnia i jak dużo radości dostaję od losu.

Wyzwanie bez narzekania i negatywnych myśli.


Jakie zasady obowiązują więc w moim wyzwaniu:


- nie narzekać, nie skupiać się na negatywnych stronach, nie jojczeć w stylu "kiedy weekend, już mi się nie chce"


- nie dawać się wciągnąć w biurowe, rodzinne itd obgadywanie.


- starać się skupiać tylko na pozytywnych aspektach każdego dnia.


- odpychać negatywne myśli


Na pewno nie będzie prosto, ale podejrzewam, że może być za to przyjemnie.

Bądź wdzięczny za to co masz i przestań narzekać


7 interesujących sposobów na bardziej pozytywne życie:1. Znajdź swoją pozytywną mantrę.


Pomyśl o jednym zdaniu, które będziesz powtarzać sobie na początku dnia.

Zamień "oj znowu do pracy" na "to będzie dobry dzień".

Nie musi to być nic wymyślnego, im prościej tym lepiej.


Przykłady mantr:

- Ten dzień będzie udany

- Jestem silny/a i dam radę pokonać wszystkie przeciwności.

- Jestem wartościowym człowiekem2. Medytacja.


Pisałam kilka tygodni temu o medytacji i jej korzyściach. Możesz przeczytać o moim 7- dniowym wyzwaniu tutaj.3. Odcięcie się od negatywnych ludzi


Ten krok może nie być najłatwiejszy, ale jeżeli masz w swoim życiu ludzi, którzy nałogowo narzekają i znajdują problem w każdym rozwiązaniu, może warto zrezygnować z ich towarzystwa.


Jak było to w moim przypadku. Mam w grupie współpracowników bardzo negatywną osobę, która potrafi obrócić nawet najbardziej wyluzowane spotkanie w jakąś litanię nieszczęść.


To był ciężki krok, ale porozmawiałam z tą osobą i wyjaśniłam, że niestety będę musiała ograniczyć nasze wyjścia razem na przerwę, ponieważ potrzebuję chwili oddechu a nie lawiny narzekania. Zwłaszcza, że były to spotkania bardzo jednostronne. Zawsze byłam słuchaczem.


Powiedziałam więc prosto z mostu co czuję, myślałam, że się obrazi, ale ta osoba podziękowała za szczerość i ograniczyła wspólne wyjścia na przerwę.4. O