top of page

CZY POWINNIŚMY ĆWICZYĆ PODCZAS CHOROBY/ KONTUZJI?

Choroby i kontuzje zdarzają się każdemu. W przeciągu ostatnich 2 tygodni niestety zła passa spotkała i mnie.


Przede wszystkim zapraszam do jednego z moich poprzednich postów jak unikać kontuzji: 10 sposobów na minimalizację kontuzji


Czy powinno się ćwiczyć gdy nie czujemy się zbyt dobrze? A co z kontuzjami?


Nie jestem lekarzem, więc nie mogę dać Ci zielonego światła, ale mogę opowiedzieć co sama robię w tych przypadkach i po konsultacji z lekarzem możesz podjąć decyzję.

Ćwiczenia przy kontuzji nogi/dolnych partii ciała.


Pamiętam moją pierwszą kontuzję kolana. Ćwiczyłam wtedy z jedną ze znanych instruktorek fitness i byłam zachwycona rezultatami ćwiczeń już po miesiącu.


Niestety jeden niefortunny wyskok i poczułam lekki ból w kolanie. Na początku bardzo się tym zasmuciłam. Co z moim planem ćwiczeń? Co z rezultatami?


W tym przypadku najlepiej dać nadwyrężonej części ciała odpocząć. (Oczywiście powtarzam tutaj, że nie jestem lekarzem i bazuje na swoim doświadczeniu) Można jednak nadal ćwiczyć inne części ciała.


Po mojej kontuzji od razu zaprzestałam ćwiczeń obciążających kolana. Skupiłam się wtedy głównie na ćwiczeniach rąk i ćwiczeniach rozciągających.


Zapraszam do wykonania zestawu na ręce, który możesz znaleźć u mnie na kanale:Ćwiczenia przy kontuzji nadgarstka/rąk.


Niecały rok po kontuzji kolana niestety uszkodziłam sobie nadgarstek. Znów nabawiłam się kontuzji przez niedopasowanie obciążenia do moich możliwości.


Kto miał kontuzję nadgarstka wie, że niestety nawet codzienne czynności jak ubranie się czy umycie zębów są nie lada wyzwaniem.


Czy można więc ćwiczyć przy takiej kontuzji? Oczywiście należy to skonsultować z lekarzem.


Ja znalazłam wybawienie w tzw. chodzonych zestawach. Już kiedyś o nich wspominałam. Te zestawy ćwiczeń skupiają się na przemierzeniu konkretnego dystansu np. 1 mili.


Możecie taki zestaw znaleźć tutaj (uwaga w niektórych momentach ręce mogą być używanie, ale wtedy radzę tylko maszerować/ wykonywać ruchy nogami)
Czy można ćwiczyć kiedy jesteśmy przeziębieni?


Czasami ćwiczenia podczas przeziębienia- np. lekkie cardio czy rozciąganie mogą wręcz pomóc w lepszym udrożnieniu nosa i poprawie samopoczucia.


Jeżeli czujemy jednak ogólne osłabienie dobrze odpuścić sobie wysiłek fizyczny chociaż na 2-3 dni.


Jedną z zasad proponowaną przez lekarzy jest zlokalizowanie gdzie czujemy objawy choroby. Jeżeli jest to powyżej szyi - czyli katar, zatkane zatoki, ból gardła - wtedy ćwiczenia mogą pomóc. Jeżeli czujemy ból klatki piersiowej, kaszlemy, jesteśmy ogólnie osłabieni to lepiej zrobić sobie wolne od ćwiczeń.


Co w przypadku zapalenie pęcherza?


Jeżeli nie czujemy bólu samo ćwiczenie nie powinno nam zaszkodzić. Ważne jednak by pamiętać o higienie - nosić przewiewny strój do ćwiczeń i zaraz po wykonaniu zestawu wziąć prysznic i ubrać świeżą bielizną.


Czy ćwiczyć kiedy mamy gorączkę?


Najlepiej nie przemęczać organizmu, który właśnie walczy z infekcją. Najlepiej w tym wypadku jest po prostu odpocząć.


Co w przypadku migreny?


Migrena, migrenie nierówna. Jeżeli cierpisz na migreny, które powodują zaburzenia wzroku, równowagi, wrażliwość na dźwięki, światło i zapachy i nudności to wtedy nie forsuj ciała, bo ćwiczenia mogą tylko pogorszyć sytuację.


Jeżeli czujesz ćmienie to lekki wysiłek może często pomóc.

Najlepiej unikać ćwiczeń gdy głowa jest poniżej - np. skłonów do stóp.


Czy ćwiczyć podczas okresu?


Okres to nie choroba, ale może być równie uciążliwy. Tutaj też niestety nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od kobiety.


W moim przypadku intensywne ćwiczenia podczas pierwszych dni bardzo pomagały - ból przechodził a ja czułam się wyśmienicie.


Można również wykonywać lekkie ćwiczenia cardio czy nawet Pilates.

Jeżeli pierwsze dni są wyjątkowo uciążliwe - wtedy nawet krótki spacer może być wystarczający.


Jak widzicie, nie musimy zawsze odpuszczać treningu z powodu gorszego samopoczucia, lekkiej infekcji czy kontuzji,

Należy jednak dopasować go do możliwości naszego organizmu.

Najlepiej skonsultować się z lekarzem i po prostu słuchać swojego ciała.


Nie dajmy się też zwariować - kilka dni przerwy na odpoczynek nie zniweluje naszych rezultatów. Wręcz przeciwnie, jeżeli pozwolimy naszemu ciału odpocząć to odwdzięczy się nam ono lepszą wytrzymałością i kondycją. Czasem chcąc zbyt szybko wrócić do ćwiczeń, możemy jeszcze bardziej wydłużyć okres rekonwalescencji.


A Wy ćwiczycie podczas choroby?
3 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page