top of page

8 PROSTYCH SPOSOBÓW NA BYCIE BARDZIEJ EKO

Coraz częściej słyszymy o akcjach "zero plastiku" czy "zero waste", gdzie całkowicie eliminuje się zużycie plastiku czy innych opakowań.


Sama jestem właśnie w trakcie wykonywania wyzwania 30 dni bez plastiku (opiszę to w jednym z następnych postów - mogę tylko powiedzieć, że to wyzwanie jest bardzo trudne).


Uwielbiam tego typu akcje, ale wiem, że ich trudność może skutecznie obrzydzić chęć ich podjęcia.


Jest jednak wiele drobnych codziennych kroków, które możemy podjąć, żeby żyć bardziej ekologicznie.Zielone liście

1. Noś ze sobą wielorazowe torby


Tutaj nie odkrywam Ameryki, wszyscy jesteśmy świadomi tego, że przeciętna foliówka służy nam góra kilka minut. Według statystyk przeciętny Polak zużywa około 490 toreb foliowych rocznie. Niestety taka reklamówka rozkłada się od 100 do około 400 lat.


Czasem jednak nawet jeżeli mamy wielorazową torbę to zapominamy ją ze sobą zabrać. Polecam mieć ich kilka, ja zawsze wrzucam jedną do torby, jedną mam w szufladzie w pracy i jedną w domu.


2. Pożegnaj się ze słomkami


Polacy używają rocznie około 1,2 miliarda słomek.

Większość z nas nie potrzebuje nawet pić przez słomkę, więc możemy łatwo z nich zrezygnować. Jeżeli nie możemy pić inaczej, albo po prostu jesteśmy od nich uzależnieni, możemy kupić słomkę wielorazową metalową (tylko uwaga na zęby)


3. Ogranicz zużycie wacików, patyczków do uszu i chusteczek nawilżanych


Wiem, że całkowite wyeliminowanie wszystkich tych drobiazgów może być trudne. Warto sobie jednak uświadomić ile ich zużywamy. Może wystarczy Ci jeden wacik zamiast kilku? Może możesz się obyć bez nawilżanych chusteczek gdy jesteś w domu? Czasem dobrze jest się zastanowić dlaczego zużywamy tak dużo, może z czystej wygody, może z nieświadomości?

4. Ogranicz mięso.


Nie musisz od razu zostać weganką/weganinem. Żeby być bardziej eko możesz wybrać sobie jeden dzień w tygodniu, który będzie dla Ciebie wegetariański/wegański.


Dlaczego ograniczać mięso? Ponieważ niestety, ale hodowla zwierząt odpowiada za produkcję około 9% dwutlenku węgla i około 18% gazów cieplarnianych (związanych z ludzką działalnością).5. Ogranicz zakupy


Badania firmy Deloitte wykazały, że Polacy wyrzucają około 235 kg żywności w przeliczeniu rocznie na osobę.

Marnujemy nie tylko żywność. Kupujemy niestety wiele produktów, które nie są nam potrzebne.


RRR to z angielskiego reduce, reuse, recycle. Czyli ogranicz, użyj ponownie, zrecyklinguj.

Pamiętaj, że najważniejsza jest przede wszystkim redukcja, recycling jest niżej w hierarchii.


Spróbuj chodzić na zakupy z listą i nie kupuj niczego spoza niej. Możesz też dołączyć do miesięcznego wyzwania bez nowych kosmetyków i ubrań. Dla niektórych nie będzie to żadnym problemem, dla innych (w tym mnie) może to być spore wyzwanie. Mniej nieprzemyślanych zakupów to także większa oszczędność pieniędzy.6. Oszczędzaj wodę i energię.


Oszczędzanie zasobów to nie tylko sposób na ekologię, ale i zaoszczędzenie kilkuset złotych w skali roku. Pamiętaj o wymianie żarówek na energooszczędne, pierz ubrania w niższej temperaturze, zakręcaj wodę gdy myjesz zęby, naprawiaj wszelkie cieknące, kapiące instalacje.


Wodę można również użyć ponownie - ostudzona woda po gotowaniu makaronu może być użyta do podlewania kwiatów, woda która została po zmyciu podłogi może być użyta do spłukania toalety.


7. Oszczędzaj papier


Zastanów się czy wszystko musisz wydrukować. Jeżeli możesz drukuj dwustronnie.

Jeżeli musisz wydrukować jakiś obszerny dokument dobrze jest przeczytać go na głos- to pozwoli zlokalizować literówki i pomyłki.


Możesz płacić rachunki przez Internet i zrezygnować z "papierowych" subskrypcji typu katalogi, oferty.


8. Nie zabieraj produktów promocyjnych i ulotek.


Zastanówmy się zanim weźmiemy kolejną ulotkę. Zapewne za 5 minut wyląduje ona w koszu. To samo z różnymi promocyjnymi kalendarzami, smyczami, naklejkami i bryloczkami, których nie potrzebujemy i które albo wyrzucimy do kosza, albo będziemy składować na wieczne nieużycie w jakimś kartonie.


Codzienne małe kroki przybliżają do bardziej ekologicznego życia.


A Wy jakie macie patenty na bycie bardziej eko? Z których już korzystacie?
26 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page