5 SPOSOBÓW NA ŻYCIE W HARMONII ZE SOBĄ


Żyjemy w społeczeństwie. Podlegamy mnóstwu kanonom i rolom. Wiele osób ma szczególne oczekiwania wobec nas.


Każdy z kim się spotykamy ma jakiś obraz nas, jakąś opinię, którą wyrazi bądź nie.


Nasi najbliści również mają już wyrobione zdanie na nasz temat.

Rodzice mają określoną wizję naszego życia. Ile z nas słyszało o tym wręcz mistycznym synu koleżanki mamy, który robi doktorat, jeździ na misję do Botswany i studiuje prawo.


Ludzie dają nam różne rady o które nawet nie prosiliśmy. Może i w dobrej wierze, ale często komentują nasze wybory i decyzje. Często jest to bardzo przykre dla nas, szczególnie gdy czujemy, że musimy udowadniać wszystkim, że nasze życiowe wybory są słuszne.Czasem w tym świecie pełnym wymagań, oczekiwań i określonych wizji szczęśliwego życia warto zatrzymać się i zastanowić czy żyjesz w harmonii z samym/samą sobą.


Jak żyć w zgodzie z samym sobą? Czy życie dla siebie to egoizm?1. Nie bądź chorągiewką.


Pewnie znasz to z własnego doświadczenia, albo znasz tego typu osoby. W zależności od tego z kim rozmawiają przejmują jego poglądy czy oczekiwania.


Pamiętaj. Nie wszyscy muszą Cię lubić. Ba! Jakbyś się nie starał/a i tak nie będą.

Jak mówi porzekadło "Jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził".

Jeżeli masz specyficzne poglądy na dany temat warto je przedstawić.


Bądźmy autentyczni i wierni swoim przekonaniom. Od tych błahych np. czy muzyka disco-polo jest fajna do tych bardzo poważnych np. czy popieramy prawo do aborcji.


Z drugiej strony pamiętajmy, żeby szanować zdanie innych. Nie musisz wykłócać się o każdą błahostkę i na siłę nawracać ludzi na swoje poglądy.


Dlaczego łatwo popełnić ten błąd?


Czasem ciężko jest przedstawić swoje opinie, zwłaszcza gdy różnią się od opinii ogółu. Wspólne zainteresowania i opinie są bazą naszych przyjaźni. Gdy większość ma specyficzne zdanie, wymaga to dużej odwagi by przyznać się, że my się z nim nie zgadzamy. Wiadomo, że nie chcemy aby ludzie źle o nas myśleli, lub mniej nas lubili.


Dlaczego nie warto?


Nawet jeżeli ktoś polubi nas teraz, bo uzna nas za pokrewną duszę, to koniec końców i tak prawda wyjdzie na jaw.


Jest to bardzo ważne także w przypadku randkowania. Jeżeli naopowiadamy bzdur żeby tylko się przypodobać, to wiadomo, że prędzej czy później okażemy się niedopasowani.


Możecie też zaobserwować bardzo ciekawą rzecz - jak często ludzie udają, że coś lubią /nie lubią, żeby nie utracić waszego dobrego zdania.2. Nie spełniaj marzeń innych.


Bardzo łatwo uznać czyjeś marzenia za nasze własne.

Często rodzice czy nasi partnerzy mają określoną wizję tego co jest dla nas dobre i to czym powinniśmy się zajmować.


Wiele razy (pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że prawie zawsze) rady jakie dostajemy od bliskich nie mają na celu nam dokuczyć czy sprawić byśmy byli nieszczęśliwi.


Czasem po prostu nasi bliscy sami nie wiedzą lepiej. Pewne kroki które chcemy podjąć mogą wydawać się im zbyt ryzykowne, czy niezgodne z ich sposobem myślenia.

Rodzice np. mogą nie zrozumieć dlaczego chcemy rzucić studia czy pracę. Chcą dla nas dobrego, wygodnego życia, więc plan: szkoła - studia - dobra praca wiele razy wydaje się dla nich tym najodpowiedniejszym.Dlaczego łatwo popełnić ten błąd?


Wychowują nas rodzice, szkoła, środowisko z którego pochodzimy. Przez wychowanie przekazywane są nam również cele i osiągnięcia do jakich powinniśmy dążyć.

Dla wielu z nas usłyszenie pochwał od rodziców czy nauczycieli jest czymś ważnym i dowartościowującym.

Bardzo łatwo jest odrzucić to czego sami pragniemy dla pochwały od innych.

Jest to też powiązane z naszą biologią chcemy akceptacji i przynależności.Dlaczego nie warto?


Ponieważ gdy wypełniamy cele, które nie są nasze, nie jesteśmy szczęśliwi.

Nawet jeżeli usłyszymy pochwałę czy ktoś dla nas ważny poklepie nas po plecach mówiąc "dobra robota!" to i tak nie przyniesie to ukojenia.

Tylko Ty znasz siebie najlepiej, przypodobanie się wszystkim na około, ale nie sobie zapewni tylko rozczarowanie i pustkę.3. Nie zaprzeczaj sobie.


Życie w zgodzie ze sobą oznacza też dosłownie życie w zgodzie ze samym sobą.

Ile razy jesteśmy źli na siebie z jakiegoś powodu. Np. zaplanowaliśmy, że wstaniemy rano pobiegać i zamiast wstać z łóżka i spełnić swój plan to przestawiamy budzik i przewracamy się na drugi bok.


Często jest to także żal do samego siebie, że nie zareagowało się na czyjś niemiły komentarz pod swoim adresem.